Interpretacje podatkowe Poznań
Kiedy potrzebne są interpretacje podatkowe? Prawo podatkowe bywa bardzo nieprecyzyjne. Nawet staranna analiza przepisów może nie być wystarczająca. W gąszczu niejednoznacznych regulacji, nawet podobne sytuacje mogą być różnie oceniane przez różne organy podatkowe. Normy prawa podatkowego bywają na tyle niejasne, że nawet sądy administracyjne niekiedy prezentują różne rozumienie tych samych przepisów. Może to powodować brak pewności. Czy dokonana ocena skutków podatkowych określonych zdarzeń nie zostanie w przyszłości zakwestionowana przez urząd skarbowy? Jak sobie radzić z tą niepewnością? Jak ograniczyć ryzyko ewentualnych sporów z urzędem skarbowym? Skutecznym sposobem może być uzyskanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Jednak interpretacja podatkowa może dawać realną ochronę, tylko gdy spełnionych zostanie kilka istotnych warunków.
Kancelaria Prawna i Podatkowa Maria Kopówka wspiera klientów z miasta Poznań i nie tylko, w uzyskaniu interpretacji podatkowych, które dają realną ochronę w przypadku sporu z urzędem skarbowym. Podpowiadamy kiedy warto wystąpić z wnioskiem o interpretację. Pomagamy sformułować odpowiednie pytania. Prowadzimy w imieniu klientów całe postępowanie w tym zakresie, występując jako profesjonalny pełnomocnik.
Czym są interpretacje podatkowe?
Interpretacje podatkowe można podzielić na interpretacje ogólne oraz interpretacje indywidualne. Interpretacje ogóle wydaje Minister Finansów. Ich celem jest zapewnienie jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe. Trzeba przyznać, że – jak na to ile pojawia się rozbieżności w interpretowaniu prawa podatkowego – Minister Finansów niezbyt często korzysta z tego instrumentu. Teoretycznie można również złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej, jednak jest to sytuacja zupełnie wyjątkowa.
Kluczowe znaczenie mają natomiast wydawane każdego dnia interpretacje indywidualne wydawane przez Krajową Informację Skarbową. Z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej może zwrócić się każdy podatnik, który chce uzyskać wiążącą odpowiedź organu podatkowego. Po upływie trzech miesięcy od złożenia wniosku podatnik powinien uzyskać od Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedź na zadane pytanie. Odpowiedź powinna zawierać ocenę jego stanowiska i uzasadnienie organu interpretacyjnego. Ta odpowiedź to właśnie interpretacja indywidualna. Jest to formalne potwierdzenie, jak powinny być stosowane przepisy podatkowe w konkretnej opisanej przez niego sytuacji.
Jaką ochronę dają indywidualne interpretacje podatkowe?
O czym trzeba pamiętać?
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?
